Wydarzenia
2011-04-22
Kioski internetowe nielegalne w Polsce?
Urząd Celny wszczął z urzędu 3 postępowania o wymierzenie kary pieniężnej (12.000/szt) wobec właściciela terminali internetowych za urządzanie – jego zdaniem – nielegalnych gier na automatach do gier poza kasynem i bez wymaganego zezwolenia.


To już kolejny sygnał od moich Kolegów po fachu, specjalizujących się m. in. w przepisach ustawy hazardowej (czy też antyhazardowej - zależnie od punktu widzenia;)

Po raz kolejny Urząd Celny potraktował zwykły kiosk internetowy zwany też web kioskiem (mniej więcej jak na obrazku poniżej) na równi z "jednorękim bandytą". Z tym, że wcześniej miałem już informacje o zarekwirowaniu "nielegalnych" urządzeń.

Kioski internetowe na skraju zagłady?

Powód? W urządzeniach, w normalnej przeglądarce (odrobinę tylko przystosowanej do potrzeb kiosku), były predefiniowane przez właściciela maszyny zakładki do popularnych wśród użytkowników internetowych serwisów rozrywkowych, w tym m. in. do serwisów karcianych, które jednak nie podpadały wcale pod ustawę hazardową (bo m. in. nie grało się w nich w ogóle na pieniądze).

Z tego co wiem, szykują się duże pozwy o odszkodowania przeciw Skarbowi Państwa za takie szykany (można łatwo wyliczyć jakie przychody daje taki kiosk dziennie i jakie są straty za każdy dzień przetrzymywania takiego kiosku). Uzasadnienie co do tego, że działanie Urzędu nie ma podstaw prawnych można znaleźć tutaj ;)

Natomiast przy stosowanej przez polskie organy "interpretacji" (celowo użyłem cudzysłowu, bo właściwym określeniem wydaje się tu raczej nadinterpretacja) ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, równie dobrze można "zarekwirować" cały internet albo stwierdzić, że przestępstwa z KKS dopuszcza się praktycznie każdy ISP. Absurd. Ja bym się więc nie dał zastraszać niekompetentnym urzędnikom.

Jeżeli zaś chodzi o wcześniej poruszane przeze mnie aspekty prawne dotyczące web-kiosków, to warto na koniec przypomnieć jeszcze artykuł pt. Windows w webkioskach i kafejkach internetowych nielegalny?, który został opublikowany przy okazji wprowadzenia przez Microsoft licencji na wypożyczanie oprogramowania (co powszechnie utożsamiano z końcem cichego przyzwolenia na wykorzystanie oprogramowania w granicach wykraczających poza standardowe licencje).

O ile jednak konieczność posiadania specjalnej licencji na niestandardowe wykorzystywanie standardowego oprogramowania jest zrozumiałe, to obecna histeria państwa na punkcie hazardu, która poprzez opisane akcje uderza zwłaszcza w małych i średnich przedsiębiorców jest dla mnie całkowicie niezrozumiała.

Źródło - Rafał CisO firmie

EUROMATIC  to prężnie rozwijająca się firma obecna na rynku automatów    rozrywkowych   od   1996r.   Zajmujemy  się  wynajmem, serwisem,  sprzedażą  i produkcją  automatów do  gry, w naszej ofercie... więcej »


Logowanie

Rejestracja           Przypomnij hasło


Newsletter

Partnerzy:
© 2009; Euromatic
wykonanie: Pixelirium.pl

Firma | Dzierżawa | Sprzedaż | Wydarzenia | Europremia | Kontakt | Partnerzy

Na podstawie ustawy z dnia 30 czerwca 2000r. Prawo własności przemysłowej (tekst jednolity: Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.) nazwa: „EUROMATIC” jest znakiem towarowym zarejestrowanym przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej pod numerem 216331 oraz O H I M – Office For Harmonization In The Internal Market – Trade Marks And Designs, registered No 007177521.

Wszelkie wykorzystywanie tego znaku bez zgody właściciela jest zabronione.