Wydarzenia
2011-04-22
Kioski internetowe - Terminale multimedialne.

 Wyobraźmy sobie taką sytuację: podczas rutynowej kontroli drogowej patrol policji rekwiruje nasz pojazd. Przyczyną zaboru naszego mienia, w opinii dokonujących kontroli, jest możliwość popełnienie przestępstwa, a dokładnie rzecz ujmując, każde auto może zabić! Kryterium przesądzającym o zatrzymaniu dowodu w sprawie i wszczynającym postępowanie sądowe byłoby stwierdzenie, że dany pojazd posiada cztery koła, silnik, który je napędza, czyli już przy niewielkiej prędkości może powodować śmierć lub ciężkie obrażenia ludzi.

Cóż, wśród większości Czytelników wywołuje to uśmiech na twarzy i przypomina niektóre teksty z książki Franza Kafki pt. "Proces". Ale na tym nie koniec. Wyobraźmy sobie, że organy państwa dają uprawnienia jednej ze swoich służb np. Urzędowi Celnemu do przeprowadzenia wnikliwych kontroli samochodów w celu konfiskaty, po pretekstem zakwalifikowania go, jako narzędzia masowej zagłady i ludobójstwa, ma bowiem koła, silnik i jest z twardej stali. Będąc w szoku, zaczynamy się tłumaczyć, że może inni tak jeżdżą, ale nie my i że nasz samochód służy tylko do przemieszczania się. W trakcie takiego pokrętnego tłumaczenia jeden z celników stosując prowokację tankuje nasz pojazd za kwotę 10 zł, a numery banknotu skrupulatnie notuje. Wsiada do naszego pojazdu i rozpędzając go do 100km/h wjeżdża w grupę ludzi. Tragedia jest niewyobrażalna. Nasze auto ocieka krwią. Drugi wszystko skrupulatnie sfilmował.


Wydaje się, że należałoby zaaresztować kierowcę, który dokonał tej masakry. Nic bardziej błędnego. W tym przypadku winne jest auto i jego właściciel, który w czasie karambolu nie przebywał w samochodzie i nie miał wpływu na działania podjęte przez celników.
Możemy naiwnie założyć, że skoro urzędnik użył samochodu niezgodnie z jego przeznaczeniem, to winny jest tylko on. Nie fabryka, która wyprodukowała pojazd, nie jego właściciel, ale właśnie urzędnik. Jest niestety w błędzie. Brak winy przeprowadzającego eksperyment jest według Urzędu Celnego prawnie uzasadniony.

Urzędnik dokonał tylko eksperymentu pokazującego, że naszym autem można zabić!

W wyniku medialnej burzy, złego prawa i kilku innych czynników, w naszym kraju doszło do absurdu, gdzie stwierdzenie: "jestem właścicielem kiosku internetowego", ma negatywne konotacje. Właściciele kiosków internetowych czy terminali multimedialnych są postrzegani a priori jako łamiący prawo, tylko dlatego, że posiadają te urządzenia.
Jest to o tyle bulwersujące, że urzędnicy celni hipotetycznie mogliby zalogować się na dowolnym komputerze np. w sądzie, banku, czy przy własnych biurkach. Wchodząc na stronę umożliwiającą grę hazardową mogą automatycznie zakwalifikować takie urządzenie jako automat hazardowy!

To wytrych, który w nieodpowiednich rękach, jest w stanie zniszczyć każdego posiadacza komputera.

Niebezpieczny jest sam mechanizm działania służb, gdy mogą dokonywać czynności niezgodnych z przeznaczeniem urządzenia czy dowolnego narzędzia. Możemy doczekać czasów, kiedy podczas eksperymentu ktoś wyciągnie nóż stołowy z naszej szuflady kuchennej, zada nam rany cięte i oskarży nas, że posiadamy broń białą bez zezwolenia.

Już w niedługim czasie zapadną pierwsze wyroki przed niezawisłym sądem, które określą, czy działanie urzędników celnych, które polegały na dokonywaniu czynności niezgodnych z regulaminem i przeznaczeniem kiosku internetowego były przestępstwem. Jeżeli tak, otwiera to drogę w postępowaniu cywilnym o odszkodowania od urzędników działających niezgodnie z prawem.

Źródło  Grzegorz Kot  INTERPLAY,  2011-04-12

 

O firmie

EUROMATIC  to prężnie rozwijająca się firma obecna na rynku automatów    rozrywkowych   od   1996r.   Zajmujemy  się  wynajmem, serwisem,  sprzedażą  i produkcją  automatów do  gry, w naszej ofercie... więcej »


Logowanie

Rejestracja           Przypomnij hasło


Newsletter

Partnerzy:
© 2009; Euromatic
wykonanie: Pixelirium.pl

Firma | Dzierżawa | Sprzedaż | Wydarzenia | Europremia | Kontakt | Partnerzy

Na podstawie ustawy z dnia 30 czerwca 2000r. Prawo własności przemysłowej (tekst jednolity: Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.) nazwa: „EUROMATIC” jest znakiem towarowym zarejestrowanym przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej pod numerem 216331 oraz O H I M – Office For Harmonization In The Internal Market – Trade Marks And Designs, registered No 007177521.

Wszelkie wykorzystywanie tego znaku bez zgody właściciela jest zabronione.